Nichicon LGR2W101MELZ50
LGR2W101MELZ50
Part No.:
LGR2W101MELZ50
Datasheet:
ShinYuaLGR2W101MELZ50.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
640 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
915.2 mA @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)