Nichicon LGR2W181MELB45
LGR2W181MELB45
Part No.:
LGR2W181MELB45
Datasheet:
ShinYuaLGR2W181MELB45.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
10000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.2441 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)