Nichicon LGU2C681MELZ
LGU2C681MELZ
Part No.:
LGU2C681MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLGU2C681MELZ.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LGU
ProductStatus:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
160 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.82 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.73 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.575 (40.00mm)