Nichicon LGU2E821MELB
LGU2E821MELB
Part No.:
LGU2E821MELB
Datasheet:
ShinYuaLGU2E821MELB.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.45 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.772 (45.00mm)