Nichicon LGU2P102MELC
LGU2P102MELC
Part No.:
LGU2P102MELC
Datasheet:
ShinYuaLGU2P102MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.6 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.378 (35.00mm)