Nichicon LGU2P221MELY
LGU2P221MELY
Part No.:
LGU2P221MELY
Datasheet:
ShinYuaLGU2P221MELY.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 220V SNAP
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
220 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.5 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.787 Dia (20.00mm)
Height-Seated(Max):
1.181 (30.00mm)