Nichicon LLS2E271MELZ
LLS2E271MELZ
Part No.:
LLS2E271MELZ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLLS2E271MELZ.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.25 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
0.984 (25.00mm)