Nichicon LLS2V821MELC
LLS2V821MELC
Part No.:
LLS2V821MELC
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLLS2V821MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
LLS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
3.47 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.9621 A @ 50 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)