Nichicon LNC2G183MSEJ
LNC2G183MSEJ
Part No.:
LNC2G183MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNC2G183MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 18000UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
18000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
48.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
8.189 (208.00mm)