Nichicon LNC2G562MSEG
LNC2G562MSEG
Part No.:
LNC2G562MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNC2G562MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.26 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.433 (138.00mm)