Nichicon LNC2H152MSEG
LNC2H152MSEG
Part No.:
LNC2H152MSEG
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNC2H152MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNC
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
11.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
16.24 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.268 (83.00mm)