Nichicon LNC2H392MSEH
LNC2H392MSEH
Part No.:
LNC2H392MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNC2H392MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
27.86 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.843 (123.00mm)