Nichicon LNC2V103MSEH
LNC2V103MSEH
Part No.:
LNC2V103MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNC2V103MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
10000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
25.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
35.28 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.433 (138.00mm)