Nichicon LNK2G682MSEG
LNK2G682MSEG
Part No.:
LNK2G682MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNK2G682MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
20.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
28.84 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
7.480 (190.00mm)