Nichicon LNK2H562MSEJ
LNK2H562MSEJ
Part No.:
LNK2H562MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNK2H562MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
18.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
26.04 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
5.906 (150.00mm)