Nichicon LNK2V392MSEG
LNK2V392MSEG
Part No.:
LNK2V392MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNK2V392MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.92 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.937 (100.00mm)