Nichicon LNR1E154MSE
LNR1E154MSE
Part No.:
LNR1E154MSE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNR1E154MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 20% 25V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
17.595 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
4.843 (123.00mm)