Nichicon LNR1E474MSE
LNR1E474MSE
Part No.:
LNR1E474MSE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNR1E474MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNR
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
25 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
30.8 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
35.42 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.811 (173.00mm)