Nichicon LNR1K224MSE
LNR1K224MSE
Part No.:
LNR1K224MSE
Datasheet:
ShinYuaLNR1K224MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW
Capacitance:
220000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
28.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
33.235 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
8.780 (223.00mm)