Nichicon LNT1A104MSE
LNT1A104MSE
Part No.:
LNT1A104MSE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNT1A104MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 100000UF 20% 10V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
100000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
10 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
8.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.89 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
4.055 (103.00mm)