Nichicon LNT1C683MSE
LNT1C683MSE
Part No.:
LNT1C683MSE
Datasheet:
ShinYuaLNT1C683MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW
Capacitance:
68000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
7.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
8.165 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
3.268 (83.00mm)