Nichicon LNT1H474MSE
LNT1H474MSE
Part No.:
LNT1H474MSE
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNT1H474MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 470000UF 20% 50V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
50 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
26.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.015 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.634 (41.50mm)
Size/Dimension:
3.937 Dia (100.00mm)
Height-Seated(Max):
10.000 (254.00mm)