Nichicon LNT1K223MSM
LNT1K223MSM
Part No.:
LNT1K223MSM
Datasheet:
ShinYuaLNT1K223MSM.pdf
Description:
CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
ProductStatus:
Obsolete
Capacitance:
22000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
80 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.66 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
3.937 (100.00mm)