Nichicon LNT2D473MSE
LNT2D473MSE
Part No.:
LNT2D473MSE
Datasheet:
ShinYuaLNT2D473MSE.pdf
Description:
CAP ALUM 47000UF 20% 200V SCREW
Capacitance:
47000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
19.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
23.88 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
10.000 (254.00mm)