Nichicon LNT2G153MSEK
LNT2G153MSEK
Part No.:
LNT2G153MSEK
Datasheet:
ShinYuaLNT2G153MSEK.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
44.5 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.634 (41.50mm)
Size/Dimension:
3.937 Dia (100.00mm)
Height-Seated(Max):
8.819 (224.00mm)