Nichicon LNT2G392MSEG
LNT2G392MSEG
Part No.:
LNT2G392MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNT2G392MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.06 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)