Nichicon LNT2G822MSEJ
LNT2G822MSEJ
Part No.:
LNT2G822MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNT2G822MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
31 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.811 (173.00mm)