Nichicon LNT2H332MSEH
LNT2H332MSEH
Part No.:
LNT2H332MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNT2H332MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
13 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
18.2 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)