Nichicon LNT2H472MSEH
LNT2H472MSEH
Part No.:
LNT2H472MSEH
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNT2H472MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
17.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.08 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)