Nichicon LNT2H472MSEJ
LNT2H472MSEJ
Part No.:
LNT2H472MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNT2H472MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
16.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
22.82 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)