Nichicon LNT2V562MSEG
LNT2V562MSEG
Part No.:
LNT2V562MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNT2V562MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.78 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
6.811 (173.00mm)