Nichicon LNT2V562MSEH
LNT2V562MSEH
Part No.:
LNT2V562MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNT2V562MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22.2 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
31.08 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
5.236 (133.00mm)