Nichicon LNT2V822MSEH
LNT2V822MSEH
Part No.:
LNT2V822MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNT2V822MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
30.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
42.42 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.811 (173.00mm)