Nichicon LNT2W392MSEG
LNT2W392MSEG
Part No.:
LNT2W392MSEG
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNT2W392MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
3900 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
18.3 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
25.62 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
6.811 (173.00mm)