Nichicon LNT2W472MSEH
LNT2W472MSEH
Part No.:
LNT2W472MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNT2W472MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.38 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)