Nichicon LNT2W562MSEH
LNT2W562MSEH
Part No.:
LNT2W562MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNT2W562MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
26.4 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
36.96 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.500 (12.70mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.480 (190.00mm)