Nichicon LNU2H272MSEG
LNU2H272MSEG
Part No.:
LNU2H272MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNU2H272MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.44 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
5.433 (138.00mm)