Nichicon LNU2H272MSEH
LNU2H272MSEH
Part No.:
LNU2H272MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNU2H272MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
9.6 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
13.44 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
4.252 (108.00mm)