Nichicon LNU2H332MSEG
LNU2H332MSEG
Part No.:
LNU2H332MSEG
Datasheet:
ShinYuaLNU2H332MSEG.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
10.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
15.26 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.126 (28.60mm)
Size/Dimension:
2.500 Dia (63.50mm)
Height-Seated(Max):
6.614 (168.00mm)