Nichicon LNUN7562MSEJ
LNUN7562MSEJ
Part No.:
LNUN7562MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNUN7562MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 525V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
525 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
17.5 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
24.5 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.220 (158.00mm)