Nichicon LNX2H562MSEJ
LNX2H562MSEJ
Part No.:
LNX2H562MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNX2H562MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNX
ProductStatus:
Active
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
15.9 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)