Nichicon LNX2J272MSEJ
LNX2J272MSEJ
Part No.:
LNX2J272MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNX2J272MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 630V SCREW
Capacitance:
2700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
630 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
12.6 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
6.024 (153.00mm)