Nichicon LNX2J562MSEK
LNX2J562MSEK
Part No.:
LNX2J562MSEK
Datasheet:
ShinYuaLNX2J562MSEK.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 630V SCREW
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
630 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
24.7 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.634 (41.50mm)
Size/Dimension:
3.937 Dia (100.00mm)
Height-Seated(Max):
10.000 (254.00mm)