Nichicon LNX2L332MSEH
LNX2L332MSEH
Part No.:
LNX2L332MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNX2L332MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 550V SCREW
Capacitance:
3300 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
550 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
11 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
6.693 (170.00mm)