Nichicon LNX2L822MSEK
LNX2L822MSEK
Part No.:
LNX2L822MSEK
Datasheet:
ShinYuaLNX2L822MSEK.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 550V SCREW
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
550 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
5000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
21.6 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.634 (41.50mm)
Size/Dimension:
3.937 Dia (100.00mm)
Height-Seated(Max):
8.780 (223.00mm)