Nichicon LNX2V153MSEJ
LNX2V153MSEJ
Part No.:
LNX2V153MSEJ
Datasheet:
ShinYuaLNX2V153MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
350 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
36 A @ 120 Hz
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)