Nichicon LNX2W182MSEF
LNX2W182MSEF
Part No.:
LNX2W182MSEF
Datasheet:
ShinYuaLNX2W182MSEF.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
8.7 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
12.18 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
5.236 (133.00mm)