Nichicon LNX2W682MSEH
LNX2W682MSEH
Part No.:
LNX2W682MSEH
Datasheet:
ShinYuaLNX2W682MSEH.pdf
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
Capacitance:
6800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
20000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-25°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
22 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
30.8 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.000 Dia (76.20mm)
Height-Seated(Max):
7.598 (193.00mm)