Nichicon LNY2G122MSEF
LNY2G122MSEF
Part No.:
LNY2G122MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNY2G122MSEF.pdf
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
7.1 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
9.94 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
0.866 (22.00mm)
Size/Dimension:
2.008 Dia (51.00mm)
Height-Seated(Max):
2.559 (65.00mm)