Nichicon LNY2G822MSEJ
LNY2G822MSEJ
Part No.:
LNY2G822MSEJ
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaLNY2G822MSEJ.pdf
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Packaging:
Bulk
Series:
LNY
ProductStatus:
Active
Capacitance:
8200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
Lifetime@Temp:
2000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
21 A @ 120 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
29.4 A @ 10 kHz
Impedance:
LeadSpacing:
1.252 (31.80mm)
Size/Dimension:
3.543 Dia (90.00mm)
Height-Seated(Max):
4.724 (120.00mm)